Pytania i odpowiedzi

Czynników może być od groma, lecz na samym początku powinniśmy zwrócić uwagę na podstawowe czynniki:

  • 1) Waga zdjęć na naszej stronie www Wszystkie zdjęcia powinienieś zeskalować do odpowiedniej wielkości, zapisać w formacie .jpg by zminimalizować wagę plików. Dodatkowo powinneneś uważac na wrzucane przez siebie filmy czy animowane gify, gdyż one dodatkowo mogą spowolnić ładowanie się strony.

  • 2) Minimalizacja liczby żądań przez ograniczenie plików CSS i JS Powinieneś zwrócić uwage na ilość css'ów oraz js'ów na swojej stronie. Im mniej ich posiadasz, tym szybciej strona się ładuje, ponieważ przeglądarka wysyła mniej żądań o odczytanie plików. Staraj się umieszczać style i skrypty w jak najmniejszej liczbie plików, najlepiej w jednym.

  • 3) Prędkość łącza internetowego Mniej znaczącym, ale jednak istniejącym problemem jest łącze internetowe. Pomijając fakt wagi twojej strony www czy jej zawartości, na ładowanie ma bezpośredni wpływ łącze, jakie posiadasz ty, lub twój potencjalny odbiorca.

Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu fragmentu przestrzeni dyskowej serwera wirtualnego lub dedykowanego dla innych użytkowników. Jest to podstawowa usługa dająca możliwość opublikowania własnego serwisu WWW w Internecie. Hosting oferowany jest najczęściej w formie gotowych pakietów obejmujących dodatkowe usługi takie jak np. dostęp do konta przez FTP, rejestracja własnej domeny czy panel administracyjny.

Najłatwiej domenę internetowa uzyskasz bezpośrednio od dostawcy maszyny/hostingu, na którym stawiasz swoją witrynę. Dla przykładu kupując hosting/maszynę na serwisie ovh możesz od razu w promocyjnej cenie zakupic domenę dla swojej strony www unikając zbędnego przenoszenia czy innych komplikacji. Istnieją też specjalne firmy, które zajmują się tylko i wyłącznie dystrybucją domen internetowych.

Aplikacje FTP takie jak FileZilla to programy, które umożliwiają połączenie się przez odpowiednie hasła i loginy do swojej wydzielonej częsci hostingu/maszyny, by móc operować na plikach czy zarządzać zawartością. Niektóre hostingi www umożliwiają operacje na plikach z poziomu ich własnego panelu administracyjnego na ich stronie.

Kod twojej strony www, który pierwotnie wyświetlasz dla przykładu na przeglądarce Google Chrome wcale nie musi wyglądać tak samo na Firefoxie czy IE. Jest to spowodowane różnym kodem przeglądarek, użytymi silnikami, robotami i innymi czynnikami odrózniającymi dane przeglądarki od siebie. Najbardziej uporczywym etapem pisania każdej strony www jest właśnie optymalizacja witryny, by wyświetlała się poprawnie na każdej z przeglądarek.

Po najnowszych aktualizacjach Internet Explorer nie jest już najgorzej zoptymalizowaną przeglądarką, która nie wyświetla poprawnie stron. Teraz korona dla najgorszej przeglądarki pod tym względem trafia do Saffari od Apple. Najlepszymi przeglądarkami, które sprawiają najmniej problemu, jak można się domyślać, są Google Chrome oraz Firefox.

World Wide Web Consortium, w skrócie W3C – organizacja, która zajmuje się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW. Została założona 1 października 1994 roku przez Tima Berners-Lee, twórcę WWW oraz autora pierwszej przeglądarki internetowej i serwera WWW.

Certyfikaty grupy DV (Domain Validation) są przyznawane najszybciej, ponieważ weryfikacja danych potrzebnych do wydania SSL odbywa się elektronicznie. Dane organizacji nie są weryfikowane i wyświetlane.

Grupa OV (Organization Validation) to certyfikaty, które wyświetlają sprawdzone dane podmiotu dla którego certyfikat został wystawiony.

Certyfikaty EV (Extended Validation) to specjalny typ certyfikatów o rozszerzonej walidacji. Strony www z domenami zabezpieczonymi certyfikatami EV pokazują pełną weryfikację podmiotu poprzez zmianę koloru paska adresu (na zielony). W ten sposób osoby odwiedzające daną stronę wiedzą, że dokonywanie transakcji na danej stronie jest bezpieczne, ponieważ jej działalność została sprawdzona na wielu szczeblach.

Walidacja kodu arkuszy stylów CSS to nic innego jak sprawdzenie, czy dany arkusz posiada poprawną składnię, nie zawiera błędów w kodzie oraz jest zgodny z aktualnie obowiązującymi standardami.

By sprawdzić poprawność twojego kodu musisz wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Nie musisz ściągać czy kupować aplikacji desktopowych, możesz skorzystac z darmowych alternatyw online.

W3C HTML/CSS Validator online, Feed Validator, Weblogs Feed Validator etc.

Przeglądarka Firefox posiada również wtyczki w swoim sklepie, które bezpośrednio z poziomu aplikacji będzie nam sprawdzać poprawność kodu.

Web Developer, Firebug, CSS/HTML/RSS Validator